Anasayfa / Blog / Planlı ‘’Peki Ya…’’ Tekniği (Swift)

Planlı ‘’Peki Ya…’’ Tekniği (Swift)

Genel Bakış:

SWIFT tekniği, aslında HAZOP tekniğinin daha basit bir versiyonu olarak geliştirilmiştir. Katılımcıların riskleri bulması için, başkan tarafından kullanılan kelime ve terimlerin saptandığı bir atölye ortamında gerçekleştirilen bir grup çalışmasıdır. Başkan ve grup, sistem, prosedür veya üretimin olağan dışı bir aksaklıktan etkilenmesi durumunda olabilecekleri bir ‘’peki ya…’’ bakış açısıyla değerlendirir ve çözüm üretir.

Kullanımı:

SWIFT aslında kimyasallar ve petrokimya sanayi için geliştirilmiş bir teknik olduğu için, artık tüm sistemlere, prosedürlere, ve organizasyonların geneline yayığın biçimde uygulanmaktadır.

Süreç:

Bu çalışma sisteminin uygulanması için öncelikle sistemin, prosedürün veya değişimin dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi gerekmektedir. Mülakatlar ve başkan tarafından oluşturulan doküman, plan ve çizimler aracılığı ile iç ve dış ortamalar belirlenmelidir.

Başka önemli girdi ise uzman danışmanlık ve çalışma grubu içinde tecrübedir. Bütün pay sahiplerine, mümkünse bütün tecrübe sahibi çalışanların bir arada bulunduğu bir ortamda gereken bilgi verilir.

Genel süreç şu şekilde işler:

 • Çalışma başlamadan önce, başkan tehlike ve risklerin daha iyi tanımlanmasını sağlamaya yarayacak bir sözcük ve terimler listesi oluşturur.
 • Çalışma sırasında sistemin, değişimin veya durumun iç ve dış ortamı iyice incelenir ve açıklanır.
 • Başkan katılımcılardan şunları tartışmasını bekler:

n  Bilinen risk ve tehlikeler

n  Önceki tecrübe olaylar

n  Bilinen kontrol ve önlemler

n  Regülasyon gereklilikleri

 • Konuya ‘’peki ya’’ bakış açısı getirilip farklı açılardan bakışlar ve farklı yaklaşımlar sağlanır.
 • Riskler özetlenir ve katılımcılar kontrollere karar verir.
 • Grup riskleri, sonuçlarını, sebeplerini ve beklenen kontrolleri tarif eder ve kayıt altına alır.
 • Daha ileri boyuttaki risklerin çözümü ve tanımlanması için ‘’peki ya’’ sistemine dayalı araştırma yapılır
 • Grup, kontrollerin uygun olup olmadığına, etkili olup olmayacağına karar verir. Eğer sonuçlar tatmin edici bulunmazsa grup daha ileri risk düzeltme yöntemleri arayışına girişir.
 • Bu ileri araştırmalar sırasında da ‘’peki ya’’ tekniği kullanılır
 • Başkan tartışmayı gözlemlemek ve ilave öneriler getirmek için önceden hazırladığı kelimeler ve terimler listesini göz önünde bulundurur.
 • Aksiyonları öncelik sırasına dizerken sayısal veya yarı sayısal bir sistem kullanmanın bir sakıncası olmaz.

Çıktılar:

Çıktıları, risk sıralamasına göre oluşturulmuş bir aksiyon listesi oluşturur. Bu çıktılar daha sonra düzeltme planı için bir temel oluşturur.

Güçlü Yanları ve Sınırları:

SWIFT’in güçlü yanları aşağıdaki gibidir:

 • Büyük ölçüde her sistem ve duruma uygulanması mümkündür.
 • Grup için en alt düzeyde hazırlık aşaması gerektirir.
 • Göreceli olarak seri bir çalışmadır ve grup çalışmaları sırasında riskler birden fark edilebilir.
 • Sistem odaklı bir çalışmadır, çalışanların sadece sonuçları incelemesinden çok, işleyen sistemin yaşanan aksaklıklara verdiği tepkiyi ölçer.
 • Çalışmada yer alan ve işleyiş için önemli olan katılımcıları görevlerini yerine getirmeye teşvik eder.
 • Az çaba ile bir risk düzeltme planı uygulanmasını sağlar.

SWIFT’in sınırları ise aşağıdaki gibidir:

 • Deneyimli ve becerikli başkanların etkin olmalarını gerektirir.
 • Kurulan takımın zamanının harcanmaması için dikkatle hazırlık yapılmalıdır.
 • Tekniğin yüksek düzeyli uygulaması beklenildiği kadar detaylı olmayabilir.
 • Eğer çalışma grubu yeterince deneyime sahip değilse bazı zararlar baştan görülemeyebilir.

Risk Değerlendirme Teknikleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için veya kuruluşunuz için risk değerlendirmesi yapmak için iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Kontrol edin...

ISO 27001 Nedir? | ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 27001 Nedir? | ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir? ISO 27001, Uluslararası Standart …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı Doküman Yönetim Sistemi Yazılımı
ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi ISO 27001 Baş Denetçi Eğitimi